Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

Nasovan Nedir?

Van Gölü suyu esas alınarak hazırlanmış, burun hijyeni ve nasal irigasyon (burun yıkama) ile burun cerrahileri sonrası kabuklanmayı azaltmak, burunu nemlendirmek için kullanılan hipertonik alkali burun spreyidir.

Nasovan'ı kimler kullanabilir?

Doktor tavsiyesi ile 2 yaşından büyük çocuklar ve her yaş grubu erişkinler tarafından kullanabilir.

Nasovan, ilaçlar ile birlikte kullanabilir mi?

Nasovan’ın içeriğinde ilaç etken maddesi ve koruyucu bulunmadığı için diğer ilaçlar ile birlikte kullanımında sakınca yoktur. Kronik hastalığı olan kişiler sağlık profesyonellerinin tavsiyesi ile kullanmalıdır.

Nasovan kullanımında herhangi bir rahatsızlık hissetme ihtimalim var mı?

Nasovan’ın içeriğinde ilaç etken maddesi ve koruyucu bulunmadığı için, kullanım sırasında ve sonrasında rahatsızlık hissetme ihtimali oldukça düşüktür.

Püskürtme başlığını neden her kullanımdan sonra temizlemeliyim?

Burun hijyeninin devamlılığını sağlamak için Nasovan püskürtme başlığını her kullanımın hemen sonrasında ılık su ile temizleyerek bırakmanız ve sonraki kullanıma hazırlamanız önerilir.

Aynı Nasovan’ı birden fazla kişi kullanabilir mi?

Aynı ürünü birden fazla kişinin kullanması, kontaminasyon riski nedeniyle önerilmemektedir, kullanmayınız.

Hamilelik, diyabet veya yüksek tansiyon varsa Nasovan kullanılabilir mi?

Nasovan ilaç etken maddesi ve koruyucu madde içermemesi, dolaşım sistemine katılmaması nedeniyle diyabet, yüksek tansiyon ve hamilelik durumlarında kullanılmasında bir sakınca yoktur. Bu gibi durumlarda, sağlık profesyonellerinizin bilgisi dahilinde kullanmanız tavsiye edilir.

Nasovan'ı ne kadar sık kullanmalıyım?

Sağlık profesyonelleri tavsiyesine göre uygulanır. Eğer hekim önerisi alınmadıysa her iki burun deliğine ikişer püskürtme olmak üzere, günde 3-4 defa uygulamanız tavsiye edilir.

Nasovan’ı ne zaman kullanmalıyım?

Toplu taşıma ile seyahat ettikten sonra, kapalı alanlarda kalabalık bir grupla temas sonrasında (okul, iş yeri, ofis, alışveriş merkezleri, kafe-restoranlar, eğitim kurumları, spor salonları vb.), yakın zamanda yakınızda bulunan kişinin hastalandığı bilgisini aldığınızda, sosyal mesafenin kaybolduğunu gördüğünüz ve burnunuzun tıkalı olduğu zamanlarda kullanabilirsiniz.

Nasovan'ı ne kadar saklayabilirim?

Üretim tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde tüketilmesi önerilir. Nasovan kullanılmaya başlandıktan sonra bitene kadar kullanıma devam edilmelidir.