Burun ve Burun Hijyenin Önemi:

• Solunum sistemimizin ve vücut savunmamızın başlangıç bölgesidir. Soluduğumuz havayı filtreleyerek polen ve zararlı tüm canlı cansız mikroskobik yapılardan korunmamıza yardımcı olur. Aldığımız havayı ısıtıp nemlendirerek akciğerlere uygun ortamda ulaşmasını sağlar. Koku ve buna bağlı tat ve lezzet duyularında önemli rol oynar.

• Burun mukozasında bulunan tüysü yapıların (Slia) hareketlerini ve salgılarını engelleyecek polen ve çevresel tozlar burunun savunma mekanizmasını bozar. Burun içindeki yapışkan mukoza kalınlaşarak hareket edemez hale gelir. Bu kalınlaşan mukoza tek hücreli zararlıların üreyerek çoğalmaları için uygun bir ortam hale gelir. Savunma mekanizması bozulan burun, hastalıklara karşı bariyer görevini yerine getirmekte zorlanmaya başlar. Burun hijyenine tam da bu noktada ihtiyaç duyulur. Kalınlaşan burun mukozasının temizlenmesi, burunun silier fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur. Sağlıklı çalışmaya başlayan silialar, üzerindeki yapışkan ve incelmiş mukus tabakasını genize doğru hareket ettirir. Bu sayede mide asitine gönderilen yabancı maddeler ve zararlılar üreyemeyerek dışarı atılırlar.

• Her gün burunu düzenli şekilde, nasal yıkama için özel üretilmiş burun spreyi ile temizlemek burun içine yerleşen çevresel tozları mekanik olarak temizlenmesine, böylece sağlıklı bir ortam hazırlanmasına yardımcı olur.